صبح امروز مراسم روز درختکاری با حضور جمعی از مدیران استانی، اعضای شورای اسلامی شهر بیرجند، شهردار و مدیران شهرداری در محل باغ ملی شهرداری برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند هم در این مراسم با اشاره به احداث پروژه میدان اجتماعات بیان کرد: مساحت این پروژه قریب به ۱۱ هکتار بوده که از این میزان هفت هکتار، باغ ملی بیرجند و سه هکتار، مساحت میدان اجتماعات است. 

ابراهیم تقی زاده بیان کرد: در این میدان تندیس مشاهیر استان نصب خواهد شد تا هویت شهر به نمایش گذاشته شود. 

وی با بیان اینکه انتقال پساب فاضلاب و جداسازی آب شرب از آبیاری فضای سبز مد نظر قرار می گیرد، از توسعه پارک سایت اداری بیرجند خبر داد.

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند گفت: در سال 98 توجه ویژه ای به ایجاد پارک در نقاط مختلف می شود.

شهردار بیرجند در این مراسم از تعریف پروژه ای مبنی بر احداث میدان اجتماعات برای فعالیت های اجتماعی در شورای اسلامی شهر بیرجند خبر داد.

جاوید شهردار بیرجند نیز با اشاره به تصویب طرح ایجاد میدان اجتماعات و باغ ملی در بیش از 10 هکتار در شورای شهر گفت: طرح اولیه ایجاد باغ ملی تهیه شده است تا اثری ماندگار در قلب بیرجند احداث شود.

محمد علی جاوید با بیان اینکه مجموعه شهرداری بهترین بستر برای ایجاد این میدان است، افزود: سایت میدان اجتماعات و تفرجگاه باغ ملی در مساحتی قریب به ۱۱ هکتار در حال احداث است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای احداث این میدان بیان کرد: تاکنون سه هزار سرویس نخاله ساختمانی از این مکان خارج شده است.

جاوید با بیان اینکه طرح اولیه برای اجرای پروژه پیش بینی و تعریف شده است، اظهار کرد: مشاوری نیز برای کاشت گونه های متناسب با شرایط آب و هوایی بیرجند تعریف شده است.

شهردار بیرجند بیان کرد: امید است با همکاری دیگر نهادهای متولی تا سال آینده تمامی نهال های این محل کاشته شده باشد.

 معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی نیز در مراسم روز درختکاری با ابراز خرسندی از عملکرد منابع طبیعی در حوزه اجرای طرح های آبخیزداری بیان کرد: با توجه به اینکه آب اولین مسئله استان قلمداد می شود، اجرای این طرح ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 مجتبی علوی مقدم افزود: خداوند آفریده ها را با نظم خاصی در اختیار بشر قرار داده و هر جا انسان خارج از عرف طبیعی به طبیعت ورود پیدا کرده، نظم حاکم بر عرصه ها را بر هم زده است.

وی با اشاره به مشکلات پیش روی خراسان جنوبی اعم از کم آبی اظهار داشت: در جنبه های مختلفی مانند آب در مرحله بحران هستیم که زنگ خطری جدی نسبت به افزایش حفظ و حراست از فضای سبز است.

علوی مقدم با بیان اینکه یکی از نیازهای آینده مردم بیرجند داشتن فضای سبز شهری است، افزود: ایجاد فضای سبز برای نیاز آیندگان، همکاری همه دستگاه های اجرایی و مردم را می طلبد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی اذعان داشت: در ایجاد فضای سبز باید نوع گونه های گیاهی متناسب با شرایط اقلیمی منطقه مورد توجه باشد.

علوی مقدم معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار نیز گفت: شهرداری باید توجه ویژه‌ای به موضوع فضای سبز داشته باشد و با توجه به این که آب اولین مسئله استان است، اجرای این گونه طرح‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری در این مراسم گفت: قرار داشتن خراسان جنوبی در مجاورت دو کویر بزرگ ایران، وزش بادهای 120 روزه و خشکسالی‌های 20 ساله سبب شد تا در استان با شرایط دشواری مواجه باشیم.

نصرآبادی از توزیع 500 هزار اصله نهال در هفته منابع طبیعی در استان خبر داد و گفت: گونه‌های توزیع شده شامل کاج تهران، زبان گنجشک، بادام، اقاقیا و سرو خمره‌ای است.